سوله بتنی با سوله فلزی چه تفاوت‌هایی دارد؟

سوله بتنی با سوله فلزی چه تفاوت‌هایی دارد؟

تفاوت سوله بتنی با سوله فلزی، یکی از سوالات رایج است. یکی از تفاوت‌های بارز میان سوله‌های بتنی سبک با سوله‌های سبک فلزی، میزان مقاومت آنها، در برابر انفجار است. به طور معمول مقاومت و تاب تحمل، سوله بتنی در برابر انفجار کمتر از سازه‌های فلزی است. به همین خاطر در انبارهای مواد شیمیایی که احتمال انفجار وجود دارد، مصرف کنندگان و تولید کنندگان از سوله‌های فلزی استقبال بیشتری می‌کنند.

تفاوت دیگر سوله بتنی و سوله فلزی در میزان استحکام آنها، در برابر امواج زلزله است. عملکرد سوله‌های بتنی در برابر امواج زلزله بیشتر از سوله‌های فلزی است که همین موضوع سبب کاربرد بیشتر آنها در مناطق زلزله خیز شده است. علاوه بر این موارد سوله‌های بتنی در محیط‌هایی که رطوبت و نم بالا وجود دارد، عملکرد بهتری دارند.

ساخت سوله بتنی نسبت به ساخت سوله تیر ورقی زمان بیشتری لازم دارد، به همین خاطر بعضی افراد به سمت سوله‌های فلزی می‌روند. البته با پیشرفت صنعت سوله سازی سعی بر این شده است که زمان ساخت سوله‌های بتنی را کاهش دهند، به همین منظور سوله‌های بتنی پیش ساخته را که زمان ساخت سریع‌تری دارند، وارد بازار کرده اند.

به طور معمول وزن یک سوله بتنی که از نظر ابعاد هم اندازه سوله تیر ورقی باشد، بیشتر است. در بعضی از شرایط اقلیمی این وزن سنگین یک مزیت محسوب می‌شود و بیشتر کارفرمایان به سمت سفارش ساخت و طراحی این نوع از سوله‌ها می‌روند. با این حال سوله‌های سبک بتنی تا حد قابل قبولی دارای وزن کمتر هستند و برای مواقعی که سوله سبک مورد نیاز است، بسیار کاربردی دارند.